18.11.2019 - Autor: Avaya Polska

Artur Chmielewski przedstawia perspektywy dalszego rozwoju branży IT w Polsce

Artur Chmielewski, dyrektor zarządzający Avaya Polska: Polska branża IT w ciągu ostatnich 30 lat rozwinęła się niesamowicie, osiągając wielkie sukcesy. Patrząc wstecz, trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy nie można było tego rozwoju poprowadzić lepiej – np. ukierunkowując go  na konkretne specjalizacje. Dziś kluczowe są innowacje. Ale żeby z powodzeniem wdrażać innowacje, musimy uruchomić całą machinę...

Artur Chmielewski, dyrektor zarządzający Avaya Polska: Polska branża IT w ciągu ostatnich 30 lat rozwinęła się niesamowicie, osiągając wielkie sukcesy. Patrząc wstecz, trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy nie można było tego rozwoju poprowadzić lepiej – np. ukierunkowując go  na konkretne specjalizacje. Dziś kluczowe są innowacje. Ale żeby z powodzeniem wdrażać innowacje, musimy uruchomić całą machinę – uwzględniającą wsparcie państwa, współpracę z wyższymi uczelniami i biznesem.

Odnośnie samej komunikacji to warto podkreślić, że potrzeby ludzkie dotyczące komunikacji nie zmieniły się jednak istotnie od czasów Bella. Przemianie uległ natomiast sposób ich zaspokajania – od głosu, który był (i w dalszym ciągu jest) ważny, przechodzimy do obrazu. Wolumen w kanałach innych niż głosowe stale rośnie i również działania przedsiębiorstw powinny za tym nadążać. Jeśli chodzi o przyszłość to nowym trendem w zaspokajaniu ludzkich potrzeb komunikacyjnych jest digitalizacja przedsiębiorstw, czyli zmiana sposobu myślenia o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i uwzględnienie robotyzacji i automatyzacji w procesach zarządzania biznesem. Mówiliśmy o komunikacji między ludźmi, ale pamiętajmy, że obecnie bardzo silnym trendem jest komunikacja między maszynami, urządzeniami czyli tzw. Internet rzeczy (IoT). Zarówno komunikację jak i wszystkie aspekty naszego życia zmienia wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI). To są główne trendy, które kształtują obecnie i będą w przyszłości zmieniać branżę informatyczną na całym świecie.